Do bezpłatnej dostawy brakuje -,--
Podsumowanie zamówienia
Suma Netto 0,00 zł
Suma Brutto 0,00 zł
Cena uwzględnia rabaty
-
Wszystkie kategorie
- MONITORY i WYŚWIETLACZE
- PROJEKTORY i EKRANY
- DRUKARKI i SKANERY 3D
- DRUKARKI i URZĄDZENIA BIUROWE
- KOMPUTERY, LAPTOPY i TABLETY
- KONFERENCJE, WIDEOKONFERENCJE i STREAMING
- NAGŁOŚNIENIE i SYSTEMY PA
- WYPOSAŻENIE SZKÓŁ i PRZEDSZKOLI
- UZRĄDZENIA i OSPRZĘT INSTALACYJNY
- Kategorie
- Promocje
- Nowości
- Bestsellery
- Biznes
- Blog
- Kontakt
-
-
Koszyk (0)Koszyk jest pusty
Do bezpłatnej dostawy brakuje -,--
Darmowa dostawa!Podsumowanie zamówienia
Suma Netto 0,00 zł
Suma Brutto 0,00 zł
Cena uwzględnia rabaty
-
dla graczy (gamingowe)
Liczba produktów: 0MONITORY GAMINGOWE DLA GRACZY
Szybkość, płynność i obraz, który nadąża za rozgrywką
Kategoria Monitory gamingowe dla graczy w Sklep Multimedia obejmuje ekrany zaprojektowane z myślą o dynamicznej rozgrywce, wysokiej płynności obrazu, krótkim czasie reakcji oraz maksymalnym wykorzystaniu możliwości komputerów i konsol. Znajdziesz tutaj monitory renomowanych marek, takich jak Alienware, ASUS ROG, AOC AGON, BenQ MOBIUZ i ZOWIE, LG UltraGear, MSI, Lenovo Legion, iiyama G-Master oraz Acer Predator i Nitro.
Oferta obejmuje monitory Full HD do szybkich gier e-sportowych, uniwersalne modele QHD, ekrany 4K UHD dla wymagających graczy, konstrukcje ultrapanoramiczne, monitory Fast IPS, VA, Mini LED, OLED i QD-OLED oraz urządzenia obsługujące wysokie częstotliwości odświeżania, technologie Adaptive-Sync, AMD FreeSync i NVIDIA G-SYNC.
Współczesne monitory gamingowe oferują bardzo szeroki zakres parametrów: od uniwersalnych modeli 144–180 Hz po ekrany 240, 360, 500 Hz i szybsze, przeznaczone do najbardziej dynamicznej rywalizacji. W segmencie premium dostępne są także monitory QD-OLED i OLED łączące rozdzielczość QHD lub 4K z odświeżaniem 240–360 Hz i czasem reakcji rzędu 0,03 ms GtG.
Dobrze dobrany monitor gamingowy pozwala szybciej zauważać ruch, ograniczyć rozmycie obrazu, poprawić kontrolę nad rozgrywką i pełniej wykorzystać jakość grafiki. W Sklep Multimedia pomagamy dopasować przekątną, rozdzielczość, częstotliwość odświeżania, typ matrycy i złącza do rodzaju gier, wydajności komputera lub konsoli oraz planowanego budżetu.
Jak wybrać odpowiedni monitor gamingowy?
Wybór monitora dla gracza powinien rozpocząć się od określenia rodzaju rozgrywki oraz możliwości karty graficznej. Innego ekranu potrzebuje zawodnik rywalizujący w szybkich grach FPS, innego użytkownik konsoli, a jeszcze innego miłośnik gier fabularnych, wyścigowych, strategicznych lub symulatorów. Najważniejsze kryteria to: rozdzielczość, częstotliwość odświeżania, czas reakcji, Input Lag, rodzaj matrycy, obsługa synchronizacji obrazu, HDR, proporcje ekranu, dostępne złącza oraz ergonomia stanowiska.
Jaka przekątna monitora gamingowego?
Monitory 24–25 cali są często wybierane do gier e-sportowych i dynamicznych FPS. Niewielka powierzchnia ułatwia objęcie całego obrazu wzrokiem bez intensywnego poruszania głową. W połączeniu z rozdzielczością Full HD pozwala również uzyskać wysoką liczbę klatek na sekundę przy umiarkowanych wymaganiach sprzętowych.
Monitory 27-calowe stanowią najbardziej uniwersalny wybór. Dobrze współpracują z rozdzielczością QHD, zapewniając równowagę pomiędzy szczegółowością, wielkością obrazu i wymaganiami wobec karty graficznej. W tej klasie dostępne są zarówno modele IPS 165–240 Hz, jak również monitory QD-OLED 280–360 Hz.
Monitory 31,5–32 cale są dobrym wyborem do gier 4K, rozgrywki fabularnej, symulatorów oraz zastosowań łączących gaming z multimediami. Wymagają jednak większej przestrzeni i wydajnego komputera.
Monitory ultrapanoramiczne 34–49 cali zwiększają pole widzenia i mogą zapewniać bardziej immersyjne doświadczenia w symulatorach, wyścigach, strategiach i grach fabularnych. Przed zakupem należy sprawdzić, czy dana gra prawidłowo obsługuje proporcje 21:9 lub 32:9.
Full HD, QHD czy 4K UHD?
Full HD 1920 × 1080 jest właściwym wyborem do szybkich gier sieciowych, szczególnie gdy priorytetem jest bardzo wysoka liczba klatek na sekundę. Rozdzielczość ta jest mniej wymagająca dla karty graficznej i dobrze sprawdza się na ekranach 24–25 cali.
QHD 2560 × 1440 zapewnia wyraźniejszy obraz i większą szczegółowość przy nadal rozsądnych wymaganiach sprzętowych. Jest szczególnie polecana do monitorów 27-calowych i stanowi dobry kompromis dla graczy łączących dynamiczną rozgrywkę z wysoką jakością grafiki.
4K UHD 3840 × 2160 oferuje najwyższą szczegółowość i sprawdza się w grach fabularnych, przygodowych, symulatorach oraz tytułach wykorzystujących rozbudowaną oprawę wizualną. Wymaga jednak wydajnej karty graficznej, szczególnie przy odświeżaniu powyżej 120–144 Hz.
Nowoczesne modele premium potrafią łączyć rozdzielczość 4K z odświeżaniem 240 Hz, a konstrukcje typu Dual Mode pozwalają przełączać się pomiędzy wysoką rozdzielczością i jeszcze wyższą częstotliwością przy obniżonej rozdzielczości.
Częstotliwość odświeżania – 144, 180, 240 czy 360 Hz?
Częstotliwość odświeżania określa, ile razy w ciągu sekundy monitor może zaktualizować obraz.
144–180 Hz zapewnia wyraźnie płynniejszą rozgrywkę niż standardowe 60–75 Hz i jest dobrym wyborem dla większości graczy.
240 Hz sprawdza się w szybkich FPS, grach sportowych, wyścigach i rywalizacji sieciowej. Wymaga jednak komputera zdolnego generować odpowiednio wysoką liczbę klatek.
360 Hz i więcej jest kierowane przede wszystkim do graczy e-sportowych oraz użytkowników, dla których minimalizacja opóźnień i maksymalna płynność są ważniejsze niż najwyższa rozdzielczość. Producenci oferują obecnie monitory osiągające 360 Hz w QHD, a wybrane serie gamingowe przekraczają 500 Hz.
Sama wysoka częstotliwość nie gwarantuje korzyści, jeżeli komputer nie generuje odpowiedniej liczby klatek. Monitor powinien być dobierany do realnej wydajności karty graficznej i procesora.
Czas reakcji i Input Lag
Czas reakcji matrycy określa, jak szybko piksel może zmienić kolor. Zbyt wolna reakcja może powodować smużenie i utratę ostrości ruchomych obiektów.
W monitorach gamingowych często podawane są wartości GtG oraz MPRT. Nie są one tym samym parametrem i nie powinny być porównywane bezpośrednio.
Input Lag oznacza opóźnienie pomiędzy wykonaniem polecenia a wyświetleniem jego efektu. Ma duże znaczenie w grach FPS, rytmicznych, sportowych i bijatykach.
Monitory OLED i QD-OLED oferują obecnie czasy reakcji około 0,03 ms GtG, natomiast szybkie matryce IPS często osiągają deklarowane wartości około 1 ms.
Nie należy jednak wybierać monitora wyłącznie na podstawie pojedynczej wartości podanej w specyfikacji. Znaczenie mają również rzeczywiste smużenie, ustawienia Overdrive, stabilność obrazu i zachowanie matrycy przy różnych częstotliwościach.
Adaptive-Sync, FreeSync i G-SYNC
Technologie synchronizacji dopasowują częstotliwość odświeżania monitora do liczby klatek generowanych przez kartę graficzną. Ograniczają rozrywanie obrazu, przycięcia i nierówną płynność.
AMD FreeSync jest przeznaczone przede wszystkim do współpracy z kartami AMD, choć wiele modeli działa także z innymi układami.
NVIDIA G-SYNC Compatible oznacza zgodność monitora z adaptacyjną synchronizacją kart NVIDIA.
VESA AdaptiveSync jest otwartym standardem zmiennej częstotliwości odświeżania.
Wybrane monitory obsługują kilka standardów jednocześnie. Przykładowe konstrukcje QD-OLED łączą AMD FreeSync, VESA AdaptiveSync i zgodność z NVIDIA G-SYNC. Przed zakupem warto sprawdzić nie tylko nazwę technologii, lecz także zakres częstotliwości, w którym działa synchronizacja.
IPS, Fast IPS, VA, OLED czy QD-OLED?
IPS zapewnia szerokie kąty widzenia, stabilne kolory i uniwersalną jakość obrazu. Jest dobrym wyborem do gier, pracy i multimediów.
Fast IPS stanowi rozwinięcie technologii IPS, skoncentrowane na krótszym czasie reakcji i wyższym odświeżaniu. Dobrze sprawdza się w monitorach e-sportowych i uniwersalnych modelach QHD.
VA oferuje wysoki kontrast i głębszą czerń. Jest często stosowana w zakrzywionych monitorach gamingowych oraz urządzeniach przeznaczonych do gier fabularnych i multimediów. Należy jednak zwracać uwagę na smużenie ciemnych odcieni.
OLED zapewnia indywidualne sterowanie światłem każdego piksela, głęboką czerń, bardzo wysoki kontrast i krótki czas reakcji.
QD-OLED łączy właściwości OLED z warstwą kropek kwantowych, zapewniając szeroką paletę barw, wysoki kontrast i bardzo szybką reakcję. Technologia ta jest obecnie stosowana w monitorach Alienware, ASUS ROG i innych seriach premium.
Monitory OLED wymagają świadomego użytkowania ze względu na możliwość utrwalania statycznych elementów obrazu. Producenci stosują funkcje ochronne, takie jak odświeżanie pikseli, wygaszanie elementów i wykrywanie nieobecności użytkownika.
HDR, jasność i kontrast
HDR – High Dynamic Range pozwala lepiej odwzorować jasne i ciemne fragmenty obrazu oraz zwiększyć zakres tonalny. Efekt zależy jednak od rodzaju matrycy, jasności, liczby stref podświetlenia, poziomu czerni i jakości implementacji. Podstawowe oznaczenie HDR nie zawsze oznacza spektakularny efekt. W monitorach LCD większe znaczenie mają wysoka jasność i lokalne wygaszanie, natomiast OLED i QD-OLED oferują bardzo głęboką czerń dzięki niezależnemu sterowaniu pikselami. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na certyfikaty VESA DisplayHDR, obsługiwane formaty, pokrycie przestrzeni DCI-P3 oraz rzeczywistą jasność w trybie HDR.
Monitor do gier FPS i e-sportu
Do dynamicznych strzelanek warto wybierać ekran 24–27 cali, rozdzielczość Full HD lub QHD, częstotliwość co najmniej 180–240 Hz, krótki czas reakcji i niski Input Lag. Ważne są także: dobra widoczność w ciemnych scenach, stabilna synchronizacja obrazu, regulowana podstawa oraz możliwość szybkiej zmiany profili. Gracze e-sportowi często wybierają mniejszą przekątną, aby objąć cały obraz bez przesuwania wzroku, oraz niższą rozdzielczość umożliwiającą osiąganie bardzo wysokiej liczby FPS.
Monitor do gier fabularnych i przygodowych
Do gier RPG, przygodowych i otwartych światów większe znaczenie mają szczegółowość, kontrast, kolory, HDR i immersja. Dobrym wyborem może być monitor 27–32 cale QHD lub 4K, ekran OLED albo QD-OLED, a także model ultrapanoramiczny 21:9. Monitory BenQ MOBIUZ są rozwijane między innymi z myślą o płynnej rozgrywce, HDR i szerokim odwzorowaniu barw, natomiast LG UltraGear łączy ekrany OLED z wysokim odświeżaniem.
Monitor do symulatorów i wyścigów
W symulatorach wyścigowych, lotniczych i kosmicznych sprawdzają się duże monitory zakrzywione, modele ultrapanoramiczne oraz konfiguracje wielomonitorowe. Szerokie pole widzenia zwiększa poczucie przestrzeni i ułatwia obserwowanie otoczenia. Należy jednak sprawdzić obsługę proporcji 21:9 lub 32:9 przez wybrane gry oraz wymagania sprzętowe wynikające z wysokiej rozdzielczości.
Monitor gamingowy do konsoli
Monitor do konsoli powinien obsługiwać parametry zgodne z możliwościami urządzenia, takie jak: 1080p lub 4K, 120 Hz, HDR, VRR i właściwy standard HDMI. W przypadku nowoczesnych konsol szczególnie istotne mogą być: HDMI 2.1, obsługa 4K przy 120 Hz, Variable Refresh Rate oraz zgodność z formatami HDR. Nie każdy monitor o odświeżaniu 144 lub 165 Hz obsłuży konsolę w odpowiednim trybie. Przed zakupem należy sprawdzić deklarowaną kompatybilność dla konkretnego wejścia HDMI.
HDMI 2.1, DisplayPort i USB-C
HDMI 2.1 umożliwia obsługę wysokich rozdzielczości i częstotliwości, a także funkcji VRR, zależnie od implementacji monitora. Jest szczególnie ważne przy konsolach.
DisplayPort 1.4 i 2.1 jest szeroko stosowany w komputerach gamingowych. Może obsługiwać wysokie rozdzielczości, odświeżanie, HDR, synchronizację i kompresję DSC.
USB-C może przesyłać obraz i dane, a czasem także zasilać laptop. Jest przydatne, gdy monitor ma służyć zarówno do grania, jak i pracy.
Należy sprawdzić, czy wszystkie wejścia obsługują pełne parametry monitora. Zdarza się, że maksymalna częstotliwość jest dostępna tylko przez wybrane złącze.
DSC i tryby Dual Mode
DSC – Display Stream Compression jest technologią kompresji obrazu umożliwiającą przesyłanie wysokich rozdzielczości i częstotliwości bez widocznej utraty jakości.
Dual Mode pozwala przełączać monitor pomiędzy trybem wysokiej rozdzielczości i trybem niższej rozdzielczości z wyższym odświeżaniem. Przykładowo wybrane monitory OLED oferują 4K przy 240 Hz lub Full HD przy 480 Hz. Rozwiązanie to jest korzystne dla użytkowników, którzy grają zarówno w efektowne produkcje fabularne, jak i szybkie tytuły e-sportowe.
Monitor płaski czy zakrzywiony?
Monitor płaski dobrze sprawdza się w grach e-sportowych, zastosowaniach uniwersalnych i konfiguracjach wielomonitorowych.
Monitor zakrzywiony może zwiększyć komfort korzystania z dużych i ultrapanoramicznych ekranów, ponieważ boczne części matrycy są skierowane w stronę użytkownika. Stopień zakrzywienia oznaczany jest wartościami takimi jak 1000R, 1500R lub 1800R. Mniejsza liczba oznacza mocniejsze zakrzywienie. Przy standardowej przekątnej 24–27 cali zakrzywienie nie jest konieczne. Jego znaczenie rośnie w większych ekranach 32–49 cali.
Ergonomia stanowiska gracza
Monitor gamingowy powinien umożliwiać regulację wysokości, pochylenia i obrotu. Prawidłowe ustawienie ekranu wpływa na komfort podczas długich sesji. Warto również sprawdzić standard VESA, szczególnie gdy planowany jest montaż na ramieniu, kokpicie symulatora lub konstrukcji wielomonitorowej. Istotne są także: stabilność podstawy, ilość zajmowanego miejsca, prowadzenie przewodów oraz dostęp do złączy.
Funkcje dodatkowe
Monitory gamingowe mogą oferować: celownik ekranowy, licznik FPS, korekcję czerni, profile dla różnych gatunków, podświetlenie RGB, KVM, PiP, PbP, hub USB, wyjście słuchawkowe i zdalne sterowanie ustawieniami. Funkcje te mogą zwiększać wygodę, ale nie powinny zastępować analizy jakości matrycy, płynności, złączy i ergonomii. Wbudowane głośniki są praktyczne podczas okazjonalnej rozgrywki, jednak wymagający użytkownik zwykle wybierze słuchawki lub zewnętrzny system audio.
Najważniejsze pojęcia
Hz – liczba odświeżeń obrazu w ciągu sekundy.
FPS – liczba klatek generowanych przez komputer lub konsolę.
GtG – czas przejścia piksela pomiędzy odcieniami szarości.
MPRT – parametr związany z postrzeganym czasem wyświetlania ruchomego obrazu.
Input Lag – opóźnienie pomiędzy sygnałem wejściowym a reakcją obrazu.
Adaptive-Sync – zmienna częstotliwość odświeżania dopasowana do liczby klatek.
FreeSync – technologia synchronizacji obrazu rozwijana przez AMD.
G-SYNC Compatible – zgodność monitora z adaptacyjną synchronizacją kart NVIDIA.
VRR – Variable Refresh Rate, czyli zmienna częstotliwość odświeżania.
OLED i QD-OLED – matryce, w których każdy piksel emituje własne światło.
Fast IPS – matryca IPS zoptymalizowana pod krótszy czas reakcji.
HDR – rozszerzony zakres jasności i tonalności obrazu.
DSC – kompresja pozwalająca przesyłać obraz o wysokiej rozdzielczości i odświeżaniu.
Overdrive – funkcja przyspieszająca zmianę stanu pikseli.
Ghosting – widoczny ślad pozostający za poruszającym się obiektem.
Screen Tearing – rozrywanie obrazu wynikające z braku synchronizacji klatek.
Krótka checklista przed zakupem
Przed wyborem monitora gamingowego określ: w jakie gry grasz najczęściej, jaką kartę graficzną lub konsolę posiadasz, ile klatek generuje Twój sprzęt, czy ważniejsza jest szybkość czy szczegółowość, jaka przekątna zmieści się na biurku, czy potrzebujesz Full HD, QHD lub 4K, jakiego odświeżania oczekujesz, czy monitor ma obsługiwać HDR, FreeSync lub G-SYNC, jakie złącza posiada komputer oraz czy planujesz również pracę i multimedia.
Porada eksperta Sklep Multimedia
Nie kupuj monitora 360 Hz tylko dlatego, że ma najwyższe odświeżanie, jeżeli komputer generuje 100–140 klatek na sekundę. Znacznie lepszy efekt może zapewnić odpowiednio dobrany monitor QHD 165–240 Hz z dobrą matrycą, synchronizacją i właściwym czasem reakcji. Monitor powinien tworzyć z kartą graficzną jeden zrównoważony system.
Monitor gamingowy dopasowany do stylu gry
Najlepszy monitor dla gracza nie zawsze jest modelem o najwyższej częstotliwości lub największej przekątnej. Powinien odpowiadać rodzajowi gier, wydajności komputera, odległości od ekranu oraz oczekiwaniom dotyczącym płynności, kolorów, kontrastu i szczegółowości. W Sklep Multimedia pomagamy dobierać monitory gamingowe do komputerów i konsol, szybkich gier e-sportowych, rozbudowanych produkcji fabularnych, wyścigów, symulatorów oraz uniwersalnej rozrywki. Dzięki profesjonalnemu doradztwu możesz wybrać monitor, który rzeczywiście wykorzysta możliwości Twojego sprzętu i zapewni komfortową rozgrywkę przez wiele lat.